Szybsza praca z komputerem – skróty klawiszowe cz. 2
Ostatnio opisywaliśmy skróty klawiszowe dla przeglądarek WWW oraz przydatne w edycji tekstów. Teraz zajmiemy się globalnymi skrótami dla systemu Windows, głównie tymi pozwalającymi na szybszy dostęp do pewnych jego funkcji.
Windows – praca z oknami
Minimalizacja wszystkich okien: [Win] + [M]
Jeśli chcemy ściągnąć wszystkie otwarte okna programów do paska zadań, to wciskamy klawisz okienka Windowsa i M.
Minimalizacja poza aktywnym oknem: [Win] + [Home]
Drugi wariant poprzedniego skrótu. Minimalizujemy wszystko poza jednym oknem, które jest aktualnie aktywne (tzn. w którym jako ostatnim coś kliknęliśmy czy zrobiliśmy).
Podgląd pulpitu (minimalizacja okien): [Win] + [D]
To coś podobnego do minimalizacji okien z poprzednich przykładów, ale w nich nie ma możliwość cofnięcia jej i przywrócenia (przynajmniej jednym ruchem) widoczności wszystkich okienek. Jeśli jednak użyjemy klawisza [D] zamiast [M] czy [Home], to ponowne wciśnięcie [D] znów pokaże wszystkie schowane okna.
Zamknięcie aktywnego okna/programu: [Alt] + [F4]
Tą kombinacją klawiszy można zamknąć program, w którym obecnie pracujemy. Działa nawet na aplikacjach pełnoekranowych takich jak gry (chociaż nie idealnie na wszystkich). Jeśli nie mamy włączonego żadnego okna, to skrót powoduje pokazanie się menu zamykania systemu Windows.
Przełączanie się pomiędzy włączonymi programami: [Alt] + [Tab]
Większość osób pewnie zna ten jak i poprzedni skrót. Mając włączonych kilka okienek, możemy się pomiędzy nimi przełączać, np. pomiędzy edytorem tekstu, przeglądarką WWW, notatnikiem czy programem graficznym, trzymając ciągle [Alt] i wciskając tyle razy [Tab] ile chcemy. Działa też z grami, ale pamiętajmy, że większość z nich to aplikacje pełnoekranowe a nie widoczne w okienku.
Menadżer okien/włączonych programów i pulpitów: [Win] + [Tab]
Inna metoda na przełączanie się pomiędzy programami. Włącza menadżera, w którym zobaczymy włączone okna i pulpity (tak, Windows od nie tak dawna podobnie jak Linuxy oferuje kilka pulpitów). W samym menedżerze nawigujemy już myszką albo kursorami.
Widok okna na pół ekranu: [Win] + [<-] lub [->]
Inną funkcją jest dzielenie okien programów idealnie po połówce ekranu. Jest to dość przydatne na przykład przy jednoczesnym pisaniu czegoś i przeglądaniu materiału z pomocami w innym programie. Używając klawisza Windowsa i strzałki w lewo bądź w prawo ułożymy to okno z danej strony monitora przy jednoczesnej zmianie jego wymiarów dokładnie na połowę ekranu. Wyświetli się wtedy podgląd co chcemy mieć na drugiej połowie – wybieramy kolejny program myszką lub kursorami.
Windows – szybkie otwieranie różnych paneli i funkcji
Menu administracji: [Ctrl] + [Alt] + [Del]
Kultowy skrót pozwalający na pokazanie menu, w którym możemy włączyć menadżera zadań, wylogować się, wyłączyć komputer, itp.
Menadżer zadań: [Ctrl] + [Shift] + [Esc]
Menu administracji to najczęściej połowa drogi do włączenia menadżera zadań. Jest sposób, aby od razu go wywołać – to właśnie kombinacja [Ctrl] + [Shift] + [Esc].
Centrum akcji: [Win] + [A]
Czyli otwarcie menu, gdzie w Windows 10 widać większość powiadomień i kilka ustawień u dołu.
Menu Start Windows p-kliku: [Win] + [X]
Menu Start Windows znamy chyba wszyscy i wiemy, że wystarczy nacisnąć [Win] albo kliknąć myszką na okienko Windowsa w lewym dolnym rogu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest też drugie menu, które wywołujemy prawym kliknięciem myszy albo przytaczanym skrótem.
Ustawienia systemu Windows: [Win] + [I]
Poza starym panelem sterowania mamy też od Windowsa 8 nowe menu ustawień. Wchodzimy do niego poza kliknięciem w trybik w Menu Start lub w Centrum Akcji też z poziomu skrótu klawiszy.
Eksploatator plików: [Win] + [E]
Otwarcie programu Eksploatatora plików Windows
Właściwości systemu: [Win] + [Pause|Break]
Okno System z Panelu Sterowania albo jak kto woli właściwości ikony Mój Komputer (właściwie w nowych Windowsach już Ten Komputer). Kolejna metoda żeby się tam dostać.
Skróty z Paska zadań: [Win] + [1] lub [2]…
Przypinając dany program do Paska zadań dużo szybciej i łatwiej dostaniemy się do niego. Jeszcze sprawniej, bez klikania myszką, zrobimy to wciskając klawisz Windowsa i numer od 1 do 9 (w kolejności przypięcia programów na pasku od lewej do prawej). Jeśli mamy więcej przypiętych rzeczy niż 9, to dalej skrót już nie działa.
Kalendarz (Data i godzina): [Win] + [Alt] + [D]
Szybkie włączenie kalendarza Windows z paska zadań (normalnie odpalanego kliknięciem na godzinę/datę na pasku).
Obszar roboczy Windows Ink: [Win] + [W]
Dostęp do notatek, szkiców i innych funkcji Windows Ink. Przydatny nie tylko jeśli mamy rysik i dotykowy ekran, nawet bez tego możemy zrobić dobry użytek np. z wirtualnych żółtych samoprzylepnych karteczek z notatkami.
Lupa: [Win] + [+]
Jedno z ułatwień dostępu, czyli lupa. Umożliwia powiększenie danego miejsca na ekranie (wokół kursora) aż do 1600%. Przy włączonej lupie można przełączać stopień powiększenia [Win] + [+] i [Win] + [-].
Ułatwienia dostępu Ustawień systemu Windows: [Win] + [U]
Skrót wywołujący Ułatwienia dostępu. Ale te z Ustawień systemu Windows, nie z Panelu sterowania.
Wyszukiwanie bezprzewodowych urządzeń audio/wideo: [Win] + [K]
Nie trzeba wchodzić np. w ustawienia Bluetooth, jeśli szukamy głośników bezprzewodowych czy grzebać w różnych menu, jeśli chcemy podłączyć bezprzewodowo komputer do urządzenia Miracast. Wystarczy ten skrót.
Ustawienia obrazu wielu monitorów: [Win] + [P]
Podpinając monitor do laptopa możemy chcieć mieć klonowanie, rozciągnięty ekran, itp. Menu wyboru tych opcji włączymy m.in. tym skrótem.
Zrzut ekranu: [Win] + [PrtScr]
Pewnie wielu robiło zrzuty ekranu naciskając klawisz PrintScreen i potem wklejając zawartość obrazu ze schowka np. w Paincie. Windows może też od razu zapisać zrzut do pliku w Moich obrazach właśnie dokładając klawisz [Win].
Zrzut aktywnego okna: [Alt] + [PrtScr]
Działa jak sam PrintScreen (więc przechwytuje obraz do schowka, a nie zapisuje), ale nie robi zrzutu całego ekranu, a jedynie aktywnego okna.
Panel gry: [Win] + [G]
Nowość w Windows 10 czyli panel gry, dzięki któremu np. nagramy rozgrywkę.
Polecenie uruchom: [Win] + [R]
Zamiast szukać go po Menu start, można od razu wywołać skrótem. Przydatne przy konfiguracji Windows przez zaawansowanych użytkowników.
Wyszukiwanie Windows z Menu Start: [Win] + [S] lub [Q]
Wyszukiwać możemy wywołując Menu start (klawisz [Win] lub ręczne naciśnięcie ikony Windowsa myszką) i zaczynając wpisywać daną frazę, ale też od razu tym skrótem.
Zablokowanie komputera: [Win] + [L]
Powrót do ekranu logowania, ale nie wyłączamy użytkownika, tylko blokujemy komputer, np. kiedy chcemy na chwilę odejść i wolimy mieć pewność, że bez hasła nikt nam nie pogrzebie w komputerze. To zwykłe zablokowanie a nie wylogowanie, więc wszystko nadal działa, nic się nie wyłącza.